Poetika – Portal Poetycki

Poezja, Wiersze, Proza, Piosenki

Subscribe to Poetika – Portal Poetycki
Technorati
del.icio.us

Archive for Wrzesień, 2012

Wrzesień-29-12

DŻEMOWA TRYBUNA POETÓW

posted by Agnieszka

***

Kim nie są poeci?

.

.

Chyba każdy potrzebuje jakichś autorytetów. Każdy – bez względu na wiek, wykształcenie, poglądy i uprawiany zawód. Właściwie we wszystkich profesjach można wskazać na mistrza, będącego dla adeptów wzorem do naśladowania. Mistrz będzie się prawdopodobnie oglądać na arcymistrza, i tak dalej.

Poza autorytetami specjalistycznymi istnieje zapotrzebowanie na autorytety uniwersalne, na ludzi o wszechstronnych kompetencjach i niekwestionowanych zaletach ducha, którzy mieliby wyrobiony pogląd na różne aspekty życia i mogli być drogowskazem w naszych, trudnych przecież, czasach. Takich postaci nie ma jednak zbyt wiele.

Autorytety, jakiekolwiek by były, są dla celów ściśle praktycznych potrzebne politykom (którzy, skądinąd, sami autorytetami bywają rzadko). Chodzi o to, by mogły one pełnić funkcję liderów opinii i wpływać na poparcie dla danego działacza, na przykład przed wyborami. Ponieważ jednak od autorytetów rzeczywistych trudno oczekiwać dyspozycyjności, „powoływane są do życia” autorytety zastępcze. Kreuje się je w mediach, wybierając np. spośród mniej liczących się reprezentantów nauki, sztuki, popkultury tych, którzy chcą „zaistnieć” a rozeznanie polityczne mają niewielkie. Choć brani są też pod uwagę, jak powiadał Lenin, „pożyteczni idioci”, będący w swym fachu postaciami wcale nie drugoplanowymi.

I tu dochodzimy do instytucji celebrytów, ludzi na ogół znanych z tego, że są znani, a wykorzystywanych jako pas transmisyjny służący do narzucania stereotypów myślowych telewidzom i czytelnikom prasy, wcale nie tylko plotkarskiej.

Nad celebrytami, pracują specjaliści od PR, którzy ich instruują, kształtują wizerunek, dbają, by pokazując się na ekranie, funkcjonując w pisemkach, odgrywali „właściwą” rolę, nie przekraczając dozwolonych ram. Nie trzeba dodawać, że wypadnięcie z takiej roli byłoby równoznaczne z zakończeniem kariery celebryty.

Co mają z tym wszystkim wspólnego poeci? W gruncie rzeczy niewiele, albo nic zgoła. Poeci nie są celebrytami. Nie chcą i nie potrzebują nimi być. A „ich” dziedzina – nie ulega to wątpliwości – jest rzeczywistością o wiele lepszą i ciekawszą od pospolitości skrzeczącej głosami celebrytów.

.

Janusz Janyst

Wrzesień-26-12

Agnieszka Battelli

posted by Agnieszka

***

Budzi mnie twarz miasta,

murem słów nienawiści.

Smrodem ludzi i psów,

rozdrapaną raną.

Odurza mnie niezamierzenie,

bo bezmyślna w głupocie.

Mury mijają mnie co rano,

nie umiem uciec,

bo moje.

Wieczorem,

wciąż czekają na mój powrót.

Wrzesień-26-12

Agnieszka Battelli

posted by Agnieszka

***

Jestem mimo twych marzeń o potędze,

niczym sztandar porwany.

Życie klecisz naprędce,

wciąż bez składu,

ot tak.

A ja jestem i marzę,

by dotrwać,

do spełnienia byś śnił,

o mnie wciąż więcej i więcej.

Byś był.

Wrzesień-25-12

Grupa poetycka POWRÓT

posted by Agnieszka

***

Dn. 8 października 2012 roku o godz. 17.30 rozpoczyna działalność w Filii nr 11 MBP Łódź Bałuty przy ul. A Radka 8 nowa grupa poetycka POWRÓT. Powrót do czego? Do dawnych wartości, do rymowanych wierszy do kropek, przecinków i wielkich liter, które znów będą na swoich miejscach. Będzie to powrót do dawnych wzorców poetyckich, staramy się jak najmniej udziwniać i stosować jak najmniej tak obecnie modnych „przerywników”. Jeśli ktoś chce pisać tak jak my zaprasza serdecznie Jola Miśkiewicz. Naszym patronem został Pan Redaktor Mateusz Koprowski, który jest również „ojcem chrzestnym” mojej poezji, bo pierwsze wiersze wydrukowane zostały właśnie w jego Wierszówce w Angorze. Zapraszam.

***

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi,

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi zapraszają na otwarcie wystawy

9. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SZTUKI KSIĄŻKI: „Korespondencja. Corespondence”, 21 września 2012 r. o godz. 1700 parter Biblioteki (ul. Gdańska 100/102)

Kuratorki wystawy: Alicja Słowikowska, Jadwiga Tryzno, Ania Gilmore, Sara Bodman

Wystawa Korespondencja jest reminiscencją zmagań kilkudziesięciu twórców książki unikatowej w ramach dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Książki Artystycznej. Ekspozycja prezentuje książki – obiekty wyróżniające się oryginalną formą, techniką wykonania i interpretacją tematu.

**************************************************************************************

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

zaprasza 26 września 2012 r. o godz. 1700 do sali konferencyjnej Biblioteki na spotkanie

z KRZYSZTOFEM BEŚKĄ. Spotkanie z pisarzem i rozmowę o jego najnowszej książce

TRZECI BRZEG STYKSU (Dom Wydawniczy „Rebis”, 2012) poprowadzi Łukasz Kaczyński.

Krzysztof Bka (ur. 2 kwietnia 1972 w Mrągowie) – prozaik, poeta, dramaturg, dziennikarz, autor tekstów piosenek i słuchowisk radiowych realizowanych przez Teatr Polskiego Radia. Absolwent filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Jako poeta debiutował w roku 1990 na łamach Dziennika Północy, pierwsze wiersze drukował m.in. w Borussii, Portrecie, Gazecie Olsztyńskiej i Wiadomościach Kulturalnych.

Wydał powieści: Wrzawa (Wyd. Muza, 2004), Bumerang (Wyd. Nowy Świat, 2007), Fabryka frajerów (Wyd. Nowy Świat, 2009; książka nagrodzona Wawrzynem i Wawrzynem Czytelników – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur) oraz Wieczorny seans (Wyd. MG, 2012). Prowadzi blog literacki krzysztofbeska.blogspot.com

Wrzesień-9-12

Joanna Jaworska

posted by Agnieszka

***

Marzenie wędkarza

.

Środek nocy ,

budzik dzwoni,

świt w najlepsze jeszcze chrapie,

tylko wędkarz zapalony,

po omacku już gdzieś człapie.

.

Jedzie żwawo nad jezioro,

by się ukryć w gęstych trzcinach,

rzuca spławik,

wzrok wytęża

i wyciąga z wody lina.

.

Co za radość

jest, jest rybka,

potem druga, piąta, szósta,

kto wie ile by wyłowił,

gdyby we śnie nie spadł z łóżka

Wrzesień-9-12

Anna Banasiak

posted by Agnieszka

***

Głowa

.

Pani Doktor Hannie Prosnak

wulkan myśli marzeń i melancholii

faluje fantazyjnie w muzyce Elli Fitzgerald

wypełnia się wspomnieniami z dawnych lat

w melodii ciszy odlatuje jak ognisty wóz Eliasza

.

daleka od zmartwień i zgiełku

wybucha radością

rozlewając lawę uczuć

Wrzesień-5-12

Wręczenie „Wielkiego Biletu”

posted by Agnieszka

***

Zapraszamy w sobotę, 8 września 2012roku, o godz. 15°°
do Pubu Biblioteka w Łodzi

ul. A. Struga 7 /róg Al. Kościuszki

Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim
Konstantynowski Klub Literacki Constans
miesięcznik „Ex Libris 43bis”, Pub Biblioteka w Łodzi

mają zaszczyt zaprosić Państwa
na spotkanie konstantynowskich poetów
i ich przyjaciół

w programie:
• Pamięci Krzysztofa Sołtysiaka wiersze poety w aranżacji muzycznej i wykonaniu Zbigniewa Paprockiego
• XII Turniej Jednego Wiersza o „Wieczne Pióro Twórcy” warunkiem udziału jest prezentacja wiersza, który nie był publikowany oraz przekazanie czytelnego tekstu jury
• PODRÓŻ POETYCKA 2012- uroczyste ogłoszenie wyników konkursu konstantynowskiego miesięcznika „Ex Libris 43bis”
i wręczenie „Wielkiego Biletu”. Wiersze nagrodzone w konkursie PODRÓŻ POETYCKA 2012 przeczytają laureaci
• Promocja nowego tomiku „Jesteśmy Constans”. Almanach twórców konstantynowskich- czytają członkowie Konstantynowskiego Klubu Literackiego Constans
• Wolna trybuna


***

Impresariat Muzeum Miasta Łodzi zaprasza do Sali Lustrzanej Muzeum (ul. Ogrodowa 15) na promocję wydanej przez ASTRĘ książki Janusza Janysta pt. Łódzka strefa Polihymnii. Z zapisków bywalca.

Autor – dziennikarz i recenzent muzyczny – znany jest łodzianom z prowadzenia koncertów, m.in. w kościele św. Mateusza i Muzeum Miasta Łodzi. Przez wiele lat pisał recenzje i artykuły do „Dziennika Łódzkiego”, „Gazety Wyborczej”, „Kalejdoskopu”, „Odgłosów”, ostatnio też „Piotrkowskiej 104”. Stale współpracuje z „Tyglem Kultury”, „Kulturą i Biznesem”, „Aspektem Polskim”, „Niedzielą”. Jest wykładowcą łódzkiej Akademii Muzycznej.

Łódzka strefa Polihymnii dotyczy życia muzycznego naszego miasta w ostatnich latach. Janyst przypomina koncerty, spektakle, festiwale, konkursy kompozytorskie, ale dotyka też spraw ogólniejszych – awangardy i stylu narodowego w muzyce, sacrum, związków muzyki z malarstwem, jazzu.

Podczas promocji wystąpi, działający w Łodzi od niedawna, jazzowy Typhoon String Quartet (Marta Pawłowska, Agata Zamirska – skrzypce, Martyna Susek – altówka, Marta Kotaszewska – wiolonczela). Spotkanie odbędzie się 10 października (w środę) o godz. 18. Poprowadzi je Agnieszka Battelli z grupy literackiej „Centauro”. Wstęp wolny.

Wrzesień-2-12

Nowy sezon poetycki

posted by Agnieszka

***

Wrzesień rozpoczyna nowy sezon poetycki. Przyniesie on z pewnością wiele spotkań z poezją, tak więc każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Henryk Zasławski jak zawsze prowadzi spotkania „CENTAURO”  na Siedleckiej. Zostaliśmy zaproszenie na spotkanie z Markiem Czuku. Promocja tomiku „Dżemowej trybuny poetów” na ulicy Zielonej 27 będzie jednocześnie ostatnim dżemowym spotkaniem z cyklu „AGNIESZKA BATTELLI ZAPRASZA”. Obowiązki zawodowe nie pozwalają mi na kontynuowanie tego cyklu. Pozostaną warsztaty poetyckie prowadzone przez doktor Hannę Prosnak w ramach cyklu „AGNIESZKA BATTELLI ZAPRASZA”. Pierwsze w tym roku szkolnym odbędą się w październiku, termin w trakcie ustalania, miejsce- przyjazna Biblioteka na Andrzeja Struga.

Życzę zarówno twórcom jak i czytelnikom wspaniałych doznań artystycznych w sezonie 2012/2013  Agnieszka Battelli.